Intrebare privind masinile cu numere straine

29 april 2018 441

Cum pot proceda in cazul in care am in tara o masina cu numere straine si nu am scos-o din tara? Masina a fost desfacuta la piese demult si nu mai stiu cum sa procedez.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Vasile.

Referitor la întrebarea dumneavoastră, atrageți atenția la art. 10, alin. (3/4) din Legea cu privire la modul de introducere şi scoatere a bunurilor de pe teritoriul Republicii Moldova de către persoane fizice.

Acesta prevede că, în cazul în care mijlocul de transport nu a fost scos de pe teritoriul Republicii... mai detaliat Moldova în termenul stabilit de legislaţie, iar acesta nu mai există (a fost distrus sau vândut la piese, fapt confirmat prin documente justificative), organul vamal va încasa pentru mijloacele de transport ce se încadrează în termenul admisibil de exploatare – drepturile de import, iar în cazul în care acestea sunt prohibite, va percepe contravaloarea lor conform legislaţiei în vigoare.

Dacă organul vamal vă cere să scoateți mașina din țară, prezentați-le documentele care dovedesc că automobilul a fost vândut la piese.

O zi bună.

30 april 2018