Intrebare referitor la pastrarea datelor personale de catre Asociatia Obsteasca

24 june 2019 18

Buna seara! Am asa o intrebare: exista o organizatie studenteasca intregistrata oficial ca Asociatie Obsteasca. Membrii fondatori se schimba in fiecare an. Cat este de corect sa stranga copiile buletinelor pentru a le prezenta la ASP, la Banca si a pastra un exemplar in mapa cu arhiva documentelor oficiale ale organizatie? Sunt careva conditii speciale pentru a pastra aceste documente? La fel as dori sa aflu: care ar putea fi potentialele riscuri de a avea la un loc copiile buletinelor diferitor membri si cum s-ar putea de asigurat excluderea potentialelor fraude? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
prezenta organizație urmează să se înregistreze în calitate de operator de date cu caracter personal, contrar riscă amenzi usturătoare.
Dacă considerați existența de abuzuri sau fraude, înaintați un demers în acest sens față de http://www.datepersonale.md/, aceștia o să intervină cu reglementări corespunzătoare, dacă nu se vor respecta, se va... mai detaliat sancționa dur.

29 june 2019