Intreprindearea individuala poate avea o alta denumire (ca brand)?

08 may 2019 47

Am deschis intreprindere individuala cu gen de activitate in turism. Acum doresc sa o denumesc, de exemplu ”Best tour”. Care este procedura in cazul intreprinderii individuale?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

La structura teritorială a Agenției Servicii Publice se prezintă următoarele documente:

1.cererea de înregistrare a modificărilor, conform modelului aprobat de organul înregistrării de stat;
2.hotărîrea organului competent al persoanei juridice privind modificarea actelor de constituire şi a datelor înscrise în Registrul de stat;
3.actul adiţional cu privire la modificarea actelor de constituire;
4.documentul ce... mai detaliat confirmă achitarea taxei de înregistrare a modificărilor;
5.copia de pe avizul publicat în Monitorul Oficial al Republicii Moldova privind schimbarea denumirii;

Plata pentru înregistrarea modificărilor operate în documentele de constituire şi în datele înscrise în Registrul de stat se efectuează în modul şi condiţiile prevăzute la art.4 din Legea 220/2007.

La plăţile pentru înregistrarea modificărilor se calculează şi
Taxa de stat pentru acte notariale.

Or in cazul in care dvs nu aveți o denumire și doriți să o înregistrați, la fel vă adresați către AGP cu același set de acte doar că în sensul înregistrării denumiri.

08 may 2019
Andriana Brasoveanu
  • Legal consultant

Salut!
O altă denumire nu poate avea. Este obligatoriu de indicat ca denumire doar numele si prenumele fondatorului.

Marca comercială (brand) înregistraţi cîte doriţi cu orice conţinut de text si design. Interprinderea va fi autor al marcii.

09 may 2019