Intreprindere individuala

12 july 2019 50

Avem Intreprindere Individuala cu gen de activitate in turism, care se numeste II ”Petre Marin”, dar vrem sa se numeasca ca de ex.: Panda-tur. Am dreptul sa inventez o alta denumire si sa o folosesc? Sunt obligat sa o inregistrez undeva? Care e procedura?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Puteți schimba denumirea. Însă, denumirea va trebui să conțină obligatoriu și sintagma "Întreprindere Individuală" , și prescurtat "ÎI".
De fapt, denumirea întreprinderii și marca comercială sub care veti activa, sunt două lucruri diferite.
Astfel, fără a schimba denumirea întreprinderii, puteți înregistra marca comercială la AGEPI.
Fără inregistrarea la AGEPI,... mai detaliat adică doar cu utilizarea comercială a denumirii respective (prin afișare pe bilborduri, la intrare in oficiu, pe documentație, pe contracte, in publicitate, etc) - nu veți fi protejat de urilizarea de catre alte persoane terțe.

13 july 2019