Intretinerea copiilor minori

13 february 2019 78

Buna ziua. Tata este absent din viata copiilor, moral si material. Din acest motiv am hotarat sa solicit pensie de intretinere pentru ei. El nu munceste oficial, dar cunosc ca are un SRL pe numele lui, un contract de locatiune pe un termen de 30 ani a unor bunuri, calatoreste in fiecare luna peste hotare. Sunt sigura ca are venituri mari. Cum pot sa dovedesc acest lucru? Sa solicit unor institutii acte de confirmare a bunurilor pe numele lui, plecarile cu avionul in fiecare luna? Vreau sa am probe pentru instanta ca sa o conving ca are surse de venit. Mersi!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Anastasia,

Dvs ați putea obține doar informații referitor la autoturisme și bunuri imobile, cu condiția că Dvs cunoașteți detalii despre aceste bunuri și doar cu concursul unui avocat/avocat stagiar.
Cât privește veniturile acestuia, impozitele, taxele, achitare pentru acesta de către angajatorii săi sau de propria lui firmă pentru el, trebuie să... mai detaliat știți că sunt date cu caracter personal și nu vă vor fi oferite de către bănci și/sau autorități publice. Aceleași reguli se aplică și față de informația privind ieșirea/intrarea din țară a persoanei.
Totuși, Dvs oricum trebuie să le solicitați pe cale extrajudiciară, iar în cazul în care vă adresați în instanța de judecată arătați că ați încercat singură să le obțineți, însă, pe motiv că legea interzice divulgarea unor asemenea informații se impune necesitatea de a reclama probele respective.
Totodată, în cadrul examinării cauzei puteți solicita obligarea pârâtului să prezinte informații de la locul de muncă dar, trebuie să conștientizați că lucrînd la propia societate comercială acesta poate prezenta informații eronate.

Succese

13 february 2019