Introducerea in tara a marfurilor

29 october 2018 32

Buna ziua. Doresc sa procur un telefon mobil de peste hotare si sa-l introduc in tara pe cale terestra. Intrebarea este: trebuie sa achit drepturile de import daca valoarea telefonului depaseste 300 euro? Respectiv voi intra in tara cu 2 telefoane - unul nou si unul vechi.
Stiu ca in lege e scris "Aparate de emisie care încorporează un aparat de recepţie pentru radiofonia celulară (telefon mobil)" - 2 unităţi. Acesta se efectuiaza fara achitarea drepturilor de import. dar ce se intimpla daca telefonul e nou, sigilat, si valoreaza 1.000 euro (de exemplu).
Multumesc!

Jurist comments 1

Nicolae Beschieru
  • Paralegal

Buna Elena. Ca de obicei, în vamă se declară lucruri periculoase, arme, droguri, țigări, etc. Nimeni nu vă întreabă cât costă telefonul mobil, mai ales că aveți voie la două aparate. Nu cred că o să vă întrebe cineva, doar dacă acest telefon va fi în ambalaj vi se va... mai detaliat cere și factura....

01 november 2018