Introducerea în țară a unei mașini cu numere străine

25 september 2020 443

Bună! Dacă mașina cu numere italiene este înregistrată pe numele meu, dar o introduce in țară un membru de familie ca eu sa circul cu permis MD in Republica Moldova, eu pot să ies după 6 luni sau un an din țară cu ea, având în vedere că dețin acte italiene?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
rezidenții MD, care au introdus un auto, pot conta pe posibilitatea ca acesta fărăr probleme să stea pe teritori MD 180 în timp de 12 luni

pentru introducerea auto ca nerezident inclusiv permis, auto poate să se afle pe teritoriu MD pînă la 3 ani.

30 september 2020