Inundare

11 august 2020 529

Buna ziua! Noi locuim la etajul 2, iar vecinii de sus (3 etaje) au hotarit sa curete tevile si ca urmare am fost inundati de 2 ori. Nimeni din vecini nu doreste sa recunoasca cine a fost initiatorul si nu stim pe cine sa scriem plingere. Avem si dovezi video. Care ar fi procedura pentru a trage pe cineva la raspunde si a recupera daunele materiale pe care le-am suferit?

Jurist comments 1

Triboi Mihai
  • Legal consultant

Bună ziua!

Trebuie imediat să anunțați despre inundare președintele/administratorul blocului dvs. Deja el va trebui să depisteze sursa inundării și să vă înmâneze un proces-verbal (act de constatare).
În baza acestui proces-verbal, deja negociați cu proprietarii apartamentului sursă a inundării privind repararea prejudiciului cauzat sau mergeți pe cale judiciară (instanță... mai detaliat de judecată) în caz când nu se primește să ajungeți la un consens.

Important: dacă deja faceți careva reparații înainte de a primi careva compensații, păstrați actele care probează că ați făcut reparații și cât ați cheltuit (bonuri, etc).

Mult succes!

11 august 2020