Invalid șomer

30 march 2018 27

Am 54 ani. Trăiesc singur în propria casă unde fără temei, în 2012 am fost lipsit de către Judecătoria Călărași de elementarele condiții de trai. Sunt invalid de gr. 2 din anul 2000. Sunt șomer de 23 luni, după lichidarea Colegiului Pedagogic din Călărași, unde am lucrat ca profesor timp de 26 ani. După terminarea ajutorului de 1.000 lei, am rămas numai cu pensia de 1.290 lei, stabilită în anul 2000, plus compensația de 120 lei. Până acum, împreună cu AOFM nu am găsit nici un loc de muncă să corespundă cerințelor Certificatului medical. Toate adresările și reclamațiile către Minister nu au adus niciun rezultat.

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Advocate

Petru, adresati-va aici http://www.cnajgs.md/ro/bmn/page/contacte pentru a primi asistenta juridica gratuita in vederea reprezentatii Dvs in raport cu toate autoritatile competente.

31 march 2018