Ipotecă în caz de donație

20 may 2019 99

Bună ziua. Proprietarul de la care procurăm apartamentul dorește să efectueze tranzacția prin intermediul actului de donație. Ar fi posibil în acest caz să luăm de la bancă credit ipotecar în caz că la moment nu dispunem de toată suma necesară sau doar credit simplu?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dvs din start comiteți o abatere/ilegalitate juridică în acest sens or contractul de donație este unul cu titlu gratuit, astfel, dvs urmează să încheiați un contract de vânzare-cumpărare iar cu privire la suma necesară de care mai aveți nevoie dvs puteți decide dacă apelați la un credit imobiliar sau... mai detaliat unul simplu in dependență de care-i mai avantajos și de instituția creditară la care vă adresați

20 may 2019
Victor Baciu
  • Legal consultant

În acest caz dumneavoastră recurgeți la un procedeu juridic numit simulație relativă, donația fiind un contract aparent, iar vânzarea-cumpărarea un contract secret. Având în vedere că vânzarea-cumpărarea produce efecte doar între părți (dumneavoastră și cealaltă parte contractantă), nu este clar cum va putea fi obținut un credit ipotecar.

20 may 2019