Judecata in privinta unui credit nerambursat a avut loc fara ca eu sa fiu citata

13 january 2022 206

Buna ziua. A avut loc judecata fara ca eu sa fiu citata (respectiv, fara prezenta mea). Instanta a stabilit ca trebui sa achit cu 4.000 lei mai mult decat suma imprumutata si in afara de asta, cheltuielile judecatoresti. Pot sa atac aceasta hotarare? Mai bine as achita un avocat decat sa dau bani companiilor de microfinantare.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pentru inceput, ar fi cazul sa faceți 2 acțiuni, sa depuneți cerere de apel nemotivată, astfel o sa obțineți hotărârea motivată unde este inclusă poziția instanței de judecată pentru a cunoaște pe ce anume s-a bazat aceasta.
În al doilea rind, depuneți cerere pentru a face cunoștință cu dosarul pentru a... mai detaliat vedea cum a decurs intreaga procedură si care sunt probele reclamantului.

Hotarirea se contestă in termen de 30 zile de la pronunțare, totuși in cazuri separate se admite contestația în termen de 30 zile de la momentul cind ați aflat despre aceasta, prin intermediul instanței care a pronunțat hotărârea.

14 january 2022