Judecata pe baza de recipisa

27 march 2019 128

Buna ziua, stimati juristi. Am nevoie de o lamurire. Pe baza unei recipise o persoana a fost data in judecata. In recipisa este indicat ca suma de bani a fost data la 2 persoane + sunt si semnaturile la ambii, insa se cere acoperirea datoriei numai de la una. Pana acum au fost 2 judecati repetate la care datornicul nu a venit, si urmeaza inca o judecata in luna mai, cred ca finala unde se va spune verdictul. Persona care a dat in judecata acum suna datornicul si ii cere macar ceva bani sa-i aduca pana la judecata ca sa fie un fel de impacare, insa ii cere si achitarea serviciilor avocatului lui. 1) Cat de corect este sa ceara inchiderea datoriei numai de la o persoana, in recipisa fiind indicate 2? 2) Este posibil ca judecatorul sa ia o decizie corecta fara prezenta datornicului? 3) Cine va avea de pierdut mai mult in situatie daca va fi impacare? Multumesc mult pentru orice sfat.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Liuda,

1) creditorul este drept sa solicite achitarea datoriei doar de la unul dintre debitori întrucât aceste persoane răspund solidar având obligația de a executa integral la cererea creditorului. Ulterior acel debitor care a achitat totul poate acționa în ordine de regres celălalt debitor și incasa dela ultimul 1/2 din... mai detaliat toate sumele achitate.
Puteți solicita atragerea în calitate de copârât a celui de al doilea debitor.

2) Da este posibil. Judecătorul trebuie sa se prevaleze de prevederile legale, însă, ar fi mai bine totuși sa va apărați, cel puțin sa depuneți o referință scrisă, dacă sunteți la faza de pregătire a cauzei pentru dezbateri.

3) Ar fi mai corect de spus ca debitorul ar putea avea de câștigat dacă soluționează cauza mai rapid și achită tot.
Apropo cheltuielile de judecată sunt puse pe seama pârâtului.

27 march 2019