Кредиты

07 november 2018 58

Добрый день. Скажите, пожалуйста, имеют ли доступ содрудники компаний по сбору долгов к персональным данным? И если судебный исполнитель мне 5 лет не звонил, а из компании по сбору долгов звонят периодически, что мне предпринять?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Advocate
  • Other violations

Buna, regula este ca creditul trebuie achitat. Daca a aparut situatia ca nu il puteti achita, compania de colectare a datorielor sau compania de la care ati luat credite poate inainta o actiune in instanta de judecata privind incasarea datoriei. Termenul de prescriptie este de 3 ani. Cu referire la... mai detaliat executorul judecatoresc va comunic ca acesta poate actiona doar in cazul in care exista un titlu executoriu si doar in cazul intentarii procedurii de executare silita.

07 november 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Compania de colectori are dreptul sa va proceseze datele personale, !doar dacă ați dat acest consimțământ expres in contractul de credit: ca creditorul să poată transmită dosarul la colectori, si consimțământ ca datele sa fie prelucrate de terți.

07 november 2018