l.l. care nu a activat

05 june 2019 24

Buna ziua. Am deschisa l.l., dar nu a activat, bilant 0 si nici macar nu am fost in tara. Cum se face cu taxele la CNAM, avand in vedere ca nu am activat nici macar o zi? De la contabilitate stiu ca nu se percepe taxa, dar ea mi se impune. Am fost plecata din tara cu buletin RO, deci pot demostra lipsa mea din tara doar cu pozele din telefon. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
lipsa dumneavoastră din țară nu va schimba nimic, plățile obligatorii oricum urmau a fi efectuate, sau înregistrarea dărilor de seamă fiscale pe zero.
În esență, ar fi posibil să fie incluse careva obligații de plată și penalități, urmează să vă adresați la serviciu fiscal pentru a încerca să scanați existența... mai detaliat cărorva obligații de plată față de buget.
Pe viitor, entitatea urmează a fi închisă sau suspendată activitatea.

06 june 2019