La ce trebuie să fiu atentă ca să nu cad în capcana administratorului și ce probleme aș putea avea cu sechestrul?

27 march 2019 22

Bună! Sase ani în urmă am procurat un apartament prin contract de investiții care trebuia sa fie dat în exploatare în 2013. Recent am aflat că blocul locativ a fost dat în exploatare de 2 ani. La care administratorul a refuzat să ne dea act de primire-predare, cu toate că apartamentul a fost achitat integral. Astăzi am aflat că toate apartamentele blocului locativ ce nu au acte de primire-predare sunt sub sechestru și tot azi administratorul îmi propune act de primire-predare. La ce trebuie să fiu atentă ca să nu cad în capcana administratorului și ce probleme aș putea avea cu sechestrul?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Iana,

Dat fiind faptul că bunul se afla sub sechestru este posibil ca înregistrarea dreptului de proprietate pe numele investitorilor sa fie imposibilă ce vă va determina să vă adresați în instanța de judecată.

Ar fi cazul să consultați un avocat în particular căruia să ii prezentați toate actele la zi... mai detaliat pentru a vi se oferi o consultație corectă.

27 march 2019