La cumpararea unui spatiu comercial s-a constatat ca suprafata masurata a acestuia este mai mare decat cea indicata in contract

13 january 2020 24

Buna ziua. In februarie 2019, am intocmit notarial un contract de vanzare-cumparare a unui spatiu comercial. La intocmirea actului de predare-primire (in urma masurarilor efectuate de o firma autorizata) sau depistat 9 metri patrati in plus la cei contractati de mine. Am cerut explicatii de la firma in legatura cu metrii patrati in plus depistati. Firma mi-a zis sa achit intia suprafata in plus si imi elibereaza actele necesare pentru a intocmi actele de proprietar la cadastru. Rog un raspuns. Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Verifică contractul de investiții în construcție (daca e investiții) acolo urmează a fi stipulate condiții de eroare, astfel daca eroarea aparține firmei, puteți fi liberat de obligația de plată, daca se refuză transmiterea actelor, puteți obliga prin instanță.

25 january 2020