Latratul continuu al cainilor

27 may 2020 49

Buna! Am un vecin care are un numar mare de caini (cel putin 5). Unul din acesti caini poate sa latre ore in sir in preajma proprietati mele private, cainele aflindu-se pe drum public. Am incercat prin metode amiabile sa gasim o solutie, dar fara succes. Am depus si o plangere la primarie in care am rugat sa oblige stapanul sa tina cainii pe proprietatea lui privata, dar mi s-a raspuns ca nu este posibil de facut nimic, pentru ca legea nu prevede nicio sanctionare in cazul latratului. Daca acest caine nu prezinta pericol, poate sa se afle pe drumurile publice. Care ar fi solutie in acest caz?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
In calitate de vecin, si persoana afectată, va puteți adresa in instanță in virtutea dreptului de vecinătate si sa solicitati limitarea sau lichidarea conditiilor ce va deranjeaza.

09 june 2020