Legalizarea ajutorului bănesc

18 august 2020 77

Bună! Pe durata câtorva ani, în fiecare lună o doamnă încasa bani, să zicem cu titlu de ajutor bănesc. Cum ar fi posibil de întocmit un act cu semnături de la ambele părți, pentru a confirma acest fapt. Persoana care facea transferurile se află peste hotarele țării și documentele moldovenești sunt expirate. Ce procură ar trebui pentru a împuternici o persoană în Moldova să semneze acele acte confirmative la notar împreună cu persoana care a primit banii? Procura în limba străină va fi valabilă? Ce trebuie de făcut în acest caz? Vă rog frumos.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Dacă persoana vizată este de acord să semneze actul precum ca a primit banii, persoana aflată peste hotare poate să împuternicească prin procură pe cineva care să se deplaseze la notar.

Procură poate fi solicitată la ambasadă sau consultatul RM din țara în care se află persoana în străinătate.

19 august 2020