Legalizarea construcției balconului

01 july 2022 91

Bună ziua. Care este procesul de legalizare/obținere a documentelor pentru balconul care a fost extins fără autorizație de către proprietarul precedent? Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bună ziua.

Legislația nu prevede expres procedura de dare în exploatare a bunurilor fără autorizație. Din contra, se pedepsește conform codului contravențional, inclusiv cu demolare.

În funcție de anumite circumstanțe, există o posibilitate, prin efectuarea unor expertize tehnice, solicitarea unor avize la autoritățile competente, efectuarea unor rapoarte etc., care vor permite semnarea... mai detaliat procesului verbal de recepție.

Mă contactați la nr. de telefon 068617677.

06 july 2022