Legalizarea loturilor de pământ

15 january 2020 169

Buna! Aas vrea sa stiu care e procedura de legalizare a loturilor de pământ? De exemplu, primaria X detine lotul Y. Care e procedura de a deveni proprietar al lotului Y?
Va multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Pentru început depuneți cerere de intenție cu solicitarea de a va fi vîndut lotul în cauză. Astfel va demara procedura și veți fi informat despre posibilitatea de al procura sau refuzul de a vinde de către primărie.
Atît timp cît terenul este proprietatea administrației locale, doar aceasta ia hotărâri în privința... mai detaliat acestuia, ne fiind obligată să vă vindă daca nu consideră necesar.

21 january 2020