Legea 243 din 24 decembrie 2021 cu privire la amnistie

21 february 2022 1406

Buna ziua. Fiul meu a fost condamnat in anul 2005 la pedeapsa detentiunea pe viata si executa pedepsa in penitenciarul de la Rezina. Potrivit art.7 alin.1) lit.(d) din Legea mentionata mai sus, pedeapsa detentiunea pe viata se inlocuieste cu pedeapsa inchisorii la 30 de ani, daca sunt intrunite anumite conditii legate de recidivare. In acelasi articol dar la alin.2) este stipulat ca persoanele condamnate la pedeapsa detentiunea pe viata si persoanele care au comis crime exceptional de grave nu sunt eligibile pentru amnistiere si/sau pentru reducerea pedepsei. În art.71 alin.3) Cod penal este expres stipulat ca condamnarea pe viata se aplica doar pentru savarsirea crimelor exceptional de grave. Avand in vedere aceste discrepante dintre art.7 alin.1) lit.d) si art.7 alin.2) din Legea cu privire la amnistie, solicit respectuos opinia dumneavostra in vederea posibilitatii aplicarii amnistiei fata de condamnatii la pedeapsa cu detentiunea pe viata.

Jurist comments 1

In legatura cu modificarea art. 6,7 din legea nr.243 din 24 decembrie 2021 prin legea nr.74 din 31 martie 2022, respectuos solicit sa-mi comunicati daca amnistia va posibila pentru persoanele condamnate la pedeapsa detentiunea pe viata ???

05 april 2022