Legea 288

20 april 2022 42

Salut! Am o nelamurire cu privire la Legea 288, si anume articolul 70, alineatul 4:
“ (4) Studenţii Academiei „Ştefan cel Mare” a Ministerului Afacerilor Interne se consideră funcţionari publici cu statut special pe o perioadă de 5 ani după intrarea în vigoare a prezentei legi.”
Legea a intrat in vigoare in 2017. Inseamna asta ca din anul 2022 studentii Academiei nu vor mai avea statut special?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Bună ziua Vasile,
Nu, a-ți interpretat eronat cele stipulate de lege. La caz, fiecare student înmatriculat în academie pe parcursul a 5 ani de învățămînt va avea statut special, indiferent de an, 2022, 2023 sau 2026. Legea eset valabilă pînă nu va fi abrogată sau în caz că nu se modifică... mai detaliat art. 70 alin. 4, îndiferent de anul în care va fi înmatriculat studentul.

21 april 2022