Lichidarea institutiei

22 july 2021 32

Buna ziua. lnstitutia in care am activat e in procedura de lichidare, angajatii au fost disponibilizati conform legii lichidarii, dar au ramas restante la salariu. Cum putem sa ne recuperam datoriile? Care e procedura de achitare a restantelor fata de angajati si buget? Noi stim ca in primul rand se achita datoriile fata de angajati. Va multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Advocate

Bună ziua.
Ce aveți în vedere prin procedura de lichidare? proces de lichidare din propria inițiativă prin adresarea la ASP sau proces de insolvabilitate pe rolul instanței de judecată?
Dacă este un proces de judecată, urmează să depuneți o cerere de validare a creanțelor și să participați la ședința de judecată cînd... mai detaliat se va examina cererea.

23 july 2021