Lichidarea sau suspendarea Gospodăriei Țărănești

24 march 2023 24

Bună ziua. Gospodăria Țărănească, pe care o am înregistrată acasă, nu are niciun venit și eu de 7 ani mă aflu pesste hotare. Mi-a venit recent o scrisoare de la CNAS că am de achitat o sumă mare pentru anii precedenți. Eu am asigurare aici unde mă aflu - mă scapă asta de achitarea sumei pretinse de CNAS? Sau care e solutia?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Pînă în anul 2021
Legea prevedea
Articolul 4. Persoanele asigurate obligatoriu

În sistemul public, sînt asigurate obligatoriu, prin efectul, legii:
4) persoana care realizează un venit anual echivalent cu cel puţin 3 salarii medii lunare pe economie şi se regăseşte în una din situaţiile următoare:

b) desfăşoară activitate agricolă în cadrul gospodăriei ţărăneşti sau activitate... mai detaliat privată în domeniul forestier;

din 01.01. 2021
legea prevede
4) persoana care se regăseşte în una din situaţiile următoare:

[Art.4 pct.4) modificat prin LP60 din 23.04.20, MO108-109/25.04.20 art.186; în vigoare 01.01.21]

b) desfăşoară activitate agricolă în cadrul gospodăriei ţărăneşti sau activitate privată în domeniul forestier;

respectiv pentru anii 21-22 a fost exclus pragul de 3 salarii medii pentru GŢ... respectiv pentru această perioadă ar urma să achitaţi

Verificaţi dacă Gospodăria dumneavoastră nu este in lista de lichidare
https://sfs.md/ro/stiri/statutul-radierii-gospodariilor-taranesti-inactive-conform-prevederilor-legii-nr-512022

25 march 2023