Licitatie

18 december 2018 125

Buna ziua, as vrea sa stiu. Fratele nu a achitat creditul timp indelungat. Acum datoria ajunge la 15.000 lei (9.000 lei la banca, iar restul sunt penalitatile). Creditul a fost luat fara gaj. M-a telefonat recent executorul judecatoresc si m-a informat ca partea lui din apartament (a patra parte) este pusa la licitatie. A fost judecata la care nu s-a prezentat. Intrebarea este: daca au dreptul sa o puna la licitatie?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Bună ziua Aliona,

În cazul în care a fost respectată procedura de sechestrare a bunului, atunci executorul îl poate realiza prin licitație. Odată ce nu a fost gajat nici-un bun pentru contractul de credit, atunci debitorul răspunde cu întregul său patrimoniu.

Legislația prevede că bunurile sechestrate se vînd, de regulă, la... mai detaliat licitaţie sau prin organizaţii comerciale specializate, în bază de contract de comision.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

19 december 2018