Limita sunetului admisibil

16 october 2018 42

Care e limita sunetului admisibil pe timp de zi si noapte? Citi dB se poate sa fie pe timp de zi? Spre exemplu, nu cred ca am voie sa-mi pun boxe pentru evenimente (de ex. nunta) in casa si sa pun volumul la maxim sau sa-mi pun masina langa scara si sa pun volumul la maxim. Este vreo reglementare sau act normativ?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Ion,
Răspunsul la întrebarea Dvs îl găsiți în Normativul în construcţii NCM E.04-02-2006 (MSN 2.04-03-2005) care a fost adoptat pentru a înlocui СНиП П-12-77 «Защита от шума».
În rezultatele căutarii pe google apare primul, iar în actul dat găsiți răspuns la întrebările ce... mai detaliat le aveți.

16 october 2018