Limita viteza

24 december 2018 769

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, daca limita de viteza in localitate este 50 km/h, atunci maxim legal pot circula cu 60 km/h? Adica maxim depasire cu 10 km/h? Iar la 90 km/h cu maxim 100 km/h? Multumesc.

Jurist comments 3

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Daca în lege este exprimat expres limita de 50 atunci cu 50 , unică șmecherie este că toți circulă maxim pină la limita de 59 ceea ce intra în limitele legale or nu este o încălcare.

24 december 2018

Multumesc pentru raspuns.
Inrtebase-m despre limita de viteza in contextul ca in ultima perioada am tot auzit ca limita maxima admisibila (sau nepenalizata) nu este +10km/h, ci +10%, adica 50km/h + 10% = 55km/h sau 90km/h+10% = 99km/h. Care pina la urma este versiunea cea corecta? cu +10km/h sau +10%?
Multumesc... mai detaliat anticipat.

25 december 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Contravenție este doar depășirea vitezei cu mai mult de 10km/h (nu 10%).

25 december 2018