Limitele posibilității de reprezentare acordate de avocatul român din punct de vedere teritorial și personal

02 november 2019 32

Un avocat roman ar putea acorda asistenta juridica unui cetățean străin în fata unei instanțe din Republica Moldova?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Nu

02 november 2019
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Exercitarea profesiei de avocat pe teritoriul Republicii Moldova este permisă avocaților străini cu condiția întrunirii prevederilor legale în acest sens, dar nu poate oferi aceleași servicii ca și un avocat local.
Legea cu privire la avocatură prevede:
Articolul 6. Exercitarea profesiei de avocat de către avocaţii din alte state
... mai detaliat (1) Avocaţii din alte state pot exercita profesia de avocat pe teritoriul Republicii Moldova dacă întrunesc condiţiile prevăzute de lege, cu excepţia condiţiei privind deţinerea cetăţeniei.
(2) Avocatul din alt stat poate desfăşura activitate pe teritoriul Republicii Moldova dacă certifică calitatea de avocat în statul său de origine şi este înscris în registrul special ţinut de Consiliul Uniunii Avocaţilor din Republica Moldova, denumită în continuare Uniunea Avocaţilor.
(3) Avocatul din alt stat nu poate reprezenta interesele persoanelor fizice sau juridice în instanţele de judecată şi în relaţiile cu alte autorităţi publice decît în arbitrajul comercial internaţional. În cazul cînd interesele clientului o cer, precum şi la solicitarea acestuia, avocatul din alt stat poate asista avocatul din Republica Moldova.
(4) Avocatul din alt stat poate desfăşura activitate în cadrul cabinetului avocatului sau în cadrul biroului asociat de avocaţi în bază de contract.
(5) Registrul avocaţilor din alte state care au dreptul să exercite profesia de avocat pe teritoriul Republicii Moldova se publică pe pagina oficială de Internet a Uniunii Avocaţilor.

03 november 2019