Lipsa de obligațiuni financiare după divorț

27 november 2019 105

Buna ziua. Îmi este necesar un act ce dovedește ca nu am nicio obligațiune financiară fata de fostul soț și invers. Divorțul a fost obținut de comun acord (nu am avut bunuri comune și nici copii). Am divorțul din Rep. MD. De unde pot primi acest act (dacă divortul nu a fost pronuntat in instanța de judecată) ca fostul soț nu poate avea și nu are niciun drept asupra niciunui bun achiziționat de mine după divorț. Mulțumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Nu exista certificat pentru asa ceva.
O solutie ar fi ca sa incheiati un contrac cu fostul sot, care sa prevada aceasta.
Dar, in mod normal, nici nu aveti nevoie de asa un contract sau certificart, pentru ca PRIN EFECTUL LEGII, fostul sot nu poate pretinde la bunurile... mai detaliat Dvs dobandite dupa divort. Este o prezumtie legala, care poate fi rasturnata doar printr-o hotarire judecatoreasca. In lipsa unei asemenea hotariri, nimeni nu va poate opune acest fapt.

28 november 2019