Lucruri personale in familie?

15 june 2021 40

Buna ziua. Aș dori să stiu daca exista si care sunt lucrurile/obiectele personale în viața de familie din punct de vedere legal. Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Goriță
  • Legal consultant

Bună ziua Anton.
Conform Codului Familiei și anum a art. 22
Articolul 22. Proprietatea personală a soţilor

(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate... mai detaliat personală a fiecăruia dintre soţi.

(2) Lucrurile de uz personal (îmbrăcămintea, încălţămintea şi alte obiecte), cu excepţia bijuteriilor de preţ şi altor obiecte de lux, sînt proprietate personală a soţului care le foloseşte, indiferent de timpul şi modul de dobîndire.

16 june 2021