M-a sunat executorul si a spus ca pune apartamentul de vanzare

09 september 2019 141

Am luat credit fara gaj, nu am achitat la timp si dosarul a fost dat in judecata. Instanta mi-a pus sechestru pe imobil (apartament) si carduri bancare. M-am prezentat la ei si am ajuns la intelegerea sa achit integral datoria de 30.000 lei. Am achitat 25.000 si imi mai ramasese de achitat 5.000, dar nu am avut posibilitatea sa mai achit timp de 3 luni. Acum m-a sunat executorul si a spus ca pune apartamentul de vanzare. Este posibil asa ceva?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

De facto este posibilă o astfel de acțiune de și puțin probabil că executorul va aplica o astfel de măsura pentru suma de 500 de lei dat fiind faptul că dvs dispuneți și de conturi bancare din care acesta poate satisface dosarul executoriu deoarece măsurile de asigurare în procedura... mai detaliat de executare se aplică și se mențin doar dacă aplicarea sau menținerea lor este necesară și proporțională.

09 september 2019