Ma poate ajuta cineva cu amnistia?

31 july 2022 122

Buna ziua. Am nevoie de ajutor pentru pentru a obtine amnistiere pentru un condamnat in temeiul art. 190 CP. Persoana in cauza a fost condamnata la 5 ani și 10 luni de inchisoare, din care a ispasit 3 ani jumatate. Va multumesc.

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!
Eu pot să Vă ajut. Numai că trebuie să văd toate actele (sunt importante materialele Dosarului personal și circumstanțele cauzei).
Dar în dependență de alineatul art.190, care s-a aplicat, dacă cauza se examinează încă în instanța sau poate fi contestat, este posibil de solicitat în baza amnistiei încetarea procesului penal.

Dar... mai detaliat dacă a fost condamnat definitiv, atunci este posibilă reducerea pedepsei cu 1/3 din pedeapsă stabilită prin sentință, adică cu 1 an 7 luni în baza legii privind amnistia (art.7 alin.(1) lit.a)). Conții principale pe care trebuie să aveți - caracterizarea pozitivă și stabilirea de către psiholog a rescului mediu sau redus de recidivă. (În cazul în care nu va fi - va fi încă mai bine)
Și după această de solicitat în baza art.91 Cod Penal al RM, liberarea condiționată înainte de termen.

Pentru asistență juridică calificată puteți să mă contactați pe numărul de tel.: 069076419.

01 august 2022