Machiaj extravagant la serviciu

21 november 2019 37

Buna ziua! Exista vreo reglementare legală care ar interzice machiajul extravagant in timpul orelor de lucru, ca abatere de la disciplina muncii? Mentionez ca e vorba de angajatii din sanatate, sector privat. Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Legea nu reglementeaza acest aspect.
Daca, insa, in codul de conduita intern al entitatii, sau in alte acte normative interne, sunt prevazute cerinte in acest sens - salariatul trebuie sa le respecte, sub sanctiunea raspunderii disciplinare.

22 november 2019