Mai are cineva dreptul sa pretinda la mostenire, daca exista testament?

07 december 2022 82

Buna ziua. Locuim la o matusa (care nu are copii), in curtea careia am construit casa. Autorizatia de constructie si darea in exploatare sunt pe numele matusii. Aceasta mi-a facut testament pe casa construita de mine. Intrebarea este daca pot pretinde la mostenire alte rude ale matusii , cum ar fi surorile, nepotii etc.?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Doina.
În caz că este testament, nu poate pretide nimeni la nimic or testamentul este voinţa defunctului şi nu o poate modifica nimeni.
Unica exepţie ar fi să vă declare moştenitor nedemn potrivit prevederilor Codului civil
2169. Temeiurile de nedemnitate

(1) O persoană este exclusă de la moștenire în următoarele cazuri:

a)... mai detaliat dacă l-a omorît pe cel care a lăsat moștenirea sau a săvîrșit o tentativă de a-l omorî;

b) dacă intenționat și ilegal l-a împiedicat pe cel care a lăsat moștenirea să întocmească sau să revoce o dispoziție testamentară;

c) dacă prin dol sau violență l-a determinat pe cel care a lăsat moștenirea să întocmească sau să revoce o dispoziție testamentară;

d) dacă în mod intenționat și ilegal a ascuns, a alterat, a distrus sau a falsificat o dispoziție testamentară a celui care a lăsat moștenirea.

07 december 2022