Mai multe credite neachitate

18 march 2018 169

Buna ziua. Ma aflu in Rusia si as dori sa primesc un raspuns. Am niste credite, dar nu reusesc sa le achit pe toate si vreau sa ma intorc in Moldova acum de Pasti. Dar am inteles ca dosarul e dat in judecata. La vama, pot sa ma aresteze sau nu? Am auzit ca numai pentru o iscalitura te inchide pe ani.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna,
Sigur ca puteți veni acasă. Însă trebuie să știți că pe viitor dacă va fi adoptată o hotărâre judecătorească și nu o veți executa, o sa va ascundeți bunurile, veniturile și o sa va eschivati de la executarea hotărârii riscați să fiți mai întâi atras la răspundere contravențională și dacă... mai detaliat nici în acest caz nu o sa achitați datoria puteți fi atras la răspundere penală.

18 march 2018