Mai multe credite neachitate

12 june 2020 244

Am avut mai multe credite, cu greu am achitat cateva din ele. Mi-au ramas inca 3. Am luat in credit 2 telefoane in valoare de 8.000, in total trebuie sa intorc 11.000. Am achitat cateva luni,dar din cauza unor probleme financiare nu am mai putut achita. Acum am chemare in judecata, trebuie sa achit 13.899,84. Ce consetinte ma asteapta? La moment sunt in concediu de maternitate. Pot sa rog ca suma data s-o achit lunar timp de un an? In afara de pensie alimentara alt venit nu am.

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Urmează să fie analizate prevederile contractuale și a se identifica dacă au fost sau nu inserate clauze abuzive, au fost sau nu negociate individual clauzele contractuale, cu depunerea unei referințe la cererea de chemare în judecată.

Puteți încheia o tranzacție de împăcare cu creditorul, însă, este puțin probabil aceștea să... mai detaliat vrea să vă ofere un termen atât de marte.
Totodată, trebuie să cunoașteți că în cazul în care nu executat benevol imediat veți fi nevoită să achitați în continuare dobândă de întârziere.

Dacă nu dispuneți de suficiente mijloace financiare achitați cât puteți, însă, aveți riscul să achitați și dobândă de întârziere în temeiul art. 24 din Codul de executare.

Succes.

12 june 2020
  • Legal consultant

D-na Lidia, mult stimații noștri avocați v-au orientat, că o suportați cheltueli enorme. Eu sînt disponibil să vă ajut, să dovedim împreună, că la ziua de astăzi în țara a fost adoptat și promulgat cum Codul Civil și procesual contra constituții, puteți să mă contactați la tel. 068669950.

12 june 2020
  • Legal consultant

Puteți trimite pe vaiber cerere de chemare în judecată.

12 june 2020