Mama a reusit, prin proces de judecata, evacuarea mea si a copilului meu din casa

16 may 2018 110

Buna ziua! Am asa o intrebare: sunt o mama tanara, cu un copil de 2 anisori. Parinti mei sunt plecati peste hotare si divortati, eu locuiesc in casa lor. Mama a ajuns ca sa faca partajarea casei si a reusit, prin proces de judecata, evacuarea mea si a copilului meu din casa. Eu am reusit sa fug de acasa, ca ea a venit cu executorul judecatoresc, primarul, politia sa-mi faca evacuarea silita si sa-mi incuie usa. Mentionez copil de 2 ani, alt domiciliu n-am si nu lucrez. De cine trebuie sa fiu protejata, ca si politia si primarul au venit pentru evacuare? Ce sa fac in aceasta situatie, unde sa-mi gasesc drepturile?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

D-a Lili, conform legislaţiei în vigoare ( codul familiei şi civil ) partajarea averii are loc între părinţi, mama a desis să vă scoată din bucata ei de casă, dar ce se ştie de bucata de casă a tatăl DVS,sînteţi în drept să locuiţi în a doua parte de casă

17 may 2018