Mama are dreptul sa treaca frontiera cu un copil minor?

12 august 2021 429

Buna! Daca tatal nu este in tara, mama are dreptul sa treaca frontiera cu un copil minor, fara vreun acord intocmit la notar din partea tatalui? Si a doua intrebare: copilul pana la un an trece frontiera cu pasaport? Sau numai cu certificatul de nastere?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna d-na Vera, eu vă propun să consulată Legea nr. 269 din 09.11.1994 Cu privire la eșirea în întoarcerea ăn R. Moldova, o să găsiți răspuns la întrebarea DVS.

13 august 2021