Mama pasaport biometric, copil minor pasaport romanesc

28 may 2019 155

Buna ziua. Ma framanta urmatoarea intrebare. Intentionam sa plecam cu fiica minora in vacanta de vara in UE, scurte vizite la rude (Italia, Cehia si la sot in Franta). Am acordul sotului facut la notar, in care sunt mentionate datele sotului din actele RM (el are si cetatenia RO, dar in procura nu este indicat), datele copilului din actele RM si CNP- ul romanesc si respectiv datele din actele RM ale mele. Ce intrebari pot aparea, daca pot sa apara, in cazul in care eu prezint pasaportul biometric, iar copilul prezinta pasaportul romanesc?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Pentru a fi siguri, prezentați poliției de frontieră și certificatul de naștere a copilului.
Nu ar fi cazul să apară careva probleme, pentru confirmare, puteți contacta reprezentanții poliției de frontieră pentru consultarea pe marginea cauzei.

29 may 2019