Mărimea îndemnizației administratorului

19 december 2019 14

În cazul când administratorul unei asociații nebancare (Asociație de Economii și Împrumut), care a fondat și administrat Asociația timp de 20 ani de activitate, își depune cererea de demisie din funcție ca urmare a pensionării, ce îndemnizație i se cuvine, în mărimea a câte salarii?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Bine ai venit pe yAvo!
***
Daca demisioneaza - nu se achita indemnizatie, cu conditia ca contractul sa nu prevada altfel.
Codul Muncii (aplicabil daca s-a incheiat un contract de munca), prevede dreptul la indemnizatie doar in cazul in care contractul de munca inceteaza NU la initiativa administratorului:
”În caz de încetare a contractului... mai detaliat individual de muncă încheiat cu conducătorul unităţii în baza ordinului (dispoziţiei, deciziei, hotărîrii) organului abilitat sau al proprietarului unităţii (art.263 lit.b)), în lipsa unor acţiuni sau inacţiuni culpabile, conducătorul este preavizat în scris cu o lună înainte şi i se plăteşte o compensaţie pentru încetarea contractului individual de muncă înainte de termen, în mărime de cel puţin 3 salarii medii lunare. Mărimea concretă a compensaţiei se stabileşte în contractul individual de muncă.”
---
Daca contractul nu prevede o indemnizatie mai mare, si pentru cazuri de demisie, si/sau daca nu a fost incheiat un contract de munca dar alt tip de contract - administratorul nu poae pretinde indemnizatie.

24 december 2019