Mărimea pensiei alimentare

03 october 2019 135

Care este suma minima de pensie alimentară? Dacă soțul are indicat salariul oficial 2.000 lei (dar in realitate el primeste mult mai mult), care va fi suma pensiei alimentare pentru un copil?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Legislați anu prevede un minim al pensiei de întreținere pentru copil.
Totuși, potrivit rapoartelor Biroului Național de Statistică trimestrial, semestrial și anual sunt întocmite rapoarte privind minimul necesar de existență care, și acelea sunt sub limita minimului necesar real.

Accesînd link-ul de mai jos găsiți MINIMUL DE EXISTENȚĂ ÎN SEMESTRUL I 2019-1
http://statistica.gov.md/newsview.php?l=ro&idc=168&id=6466&parent=0

Astfel,... mai detaliat suma care este indicată în acest tabel trebuie împărțită în mod egal între ambii părinți, or, părinții au drepturi și obligații egale în raport cu copiii acestora în ceea ce privește creșterea, educarea și dezvoltarea copilului.

04 october 2019