Mașină cu defect

27 february 2019 55

Buna ziua. Am procurat un automobil de la stapan cu defect de care eu nu știam (dar stapanul știa). La 2 săptămâni nu mai merge mașina! Întrebarea: eu pot să îmi întorc banii?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Daca a-ți efectuat un contract de vânzare - cumpărare atunci puteți solicită despăgubiri din partea vânzătorului deoarece acesta are obligația de a vinde bunul fără vicii totodată în cazul existenței lor urma să vi le comunice deoarece are obligația garanției contra evicțiunii, deci dacă sunteți sigur că acesta știa... mai detaliat de viciul ascuns și puteți proba atunci urmează să vă adresați în instanța de judecată cu o acțiune.

27 february 2019