Mașină cu nr LT, permis MD preschimbat in RO

26 february 2019 415

Bună! Am introdus un automobil in MD, ca cetățean al Republicii Moldova cu permis de conducere MD. Între timp, mi-am schimbat permisul in romanesc. Întrebarea mea este: care este termenul de aflare a acestui automobil in MD? Daca il scot din țară și il introduc din nou, dar deja ca cetățean al României cu permis romanesc preschimbat din cel MD?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
în cazul în care dețineți permis de conducere ca nerezident(nu transcris), în acest caz, puteți introduce auto, cît și să se afle acesta pe teritoriu RM pe o perioadă de pînă la 3 ani, cu achitarea venietei pentru perioada de aflare.

pentru reconfirmarea informației, vă îndem să contactați reprezentanții din... mai detaliat call center
http://www.customs.gov.md/ro/content/centrul-unic-de-apel-0

27 february 2019