Masina cu numere de inmatriculare RO

12 september 2019 530

Buna! Vreau sa procur o masina cu numere RO. Cat timp voi putea circula cu ea la noi in tara?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

În cazul în care doriți sa o procurați probabil aveți și intenția de a o vămui și înmatricula în Republica Moldova. Prin urmare veți putea circula atât timp cât doriți!
În cazul în care o procurați, dar o înmatriculati pe numele dvs în România și intenționați sa circulați cu aceasta... mai detaliat Republica Moldova și dețineți cetățenia română ca fi necesar odată la 180 zile să ieșiți cu autoturismul din tara și să treceți frontiera invocînd cealaltă cetățenie, decât ce în baza căreia ieșiți din RM.
În asemenea mod vă asumați consecințele de rigoare.

12 september 2019