Masina cu numere europene de tranzit

19 august 2020 266

Buna ziua. Vreau sa pun o intrebare care a fost, dar nu am gasit un raspuns concret: masina cu numere europene de tranzit poate fi introdusa pe teritoriul RM fara a fi devamata?

Jurist comments 1

  • Advocate trainee

Salut, vehicolul cu numere tranzit europene poate fi introdus doar tot în regim tranzit, alfel spus dacă dumneavoastră demonstrați că treceți tranzit prin RM în alt stat vecin. Însă dvs. fiind cetățian al RM, organului vamal îi va apărea careva dubii în acest sens și v-a solicita careva acte confirmative... mai detaliat precum că mergeți tranzit în alt stat (ex. declarație vamală din statul de origine, unde este indicată destinația mărfii). Așadar, dacă dumneavostră doar doriți să intrați pe teritoriul RM cu numere tranzit, destinația fiind tot RM, atunci organul vamal este obligat să perceapă taxa de vămuire a mijlocului de trasport. Dacă aveți careva neclarități, vă rugăm să ne contactați!

21 august 2020