Mașina cu numere LT

18 june 2020 278

Vreau sa cumpăr o mașină cu numere LT cu procura generala. Ce acte trebuie sa mai fac pentru a putea circula cu ea in Moldova?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Veronica, bună ziua!

Recomandarea este să nu procurați automobile cu numere de înmatriculare din țările baltice sau bulgărești, deoarece anual trebuie să treceți revizia tehnică.
Sunt suficient de multe persoane deținători ai unor asemenea autoturisme, care anual cad prada escrocilor ce le promit perfectarea reviziei tehnice în țara de origine a autoturismului,... mai detaliat iar alții se pomenesc cu acte false și li se intentează dosare penale pentru folosirea actelor false!

Succes.

18 june 2020
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Totodată in calitate de rezident puteți circula cu acest automobil doar 180 zile pe parcursul a 12 luni, fiind obligat sa o scoateți din tară, contrar riscați amenda si alte sancțiuni dupa caz.
Achitarea venietei obligatoriu contrar se aplica amenda.
Cit si veti fi oprit de agentii de patrulare cu si fara... mai detaliat motiv.
Nu veti deveni proprietarul automobilului.

18 june 2020