Masina cu numere LT

05 august 2019 453

Buna! Prietena mea are masina cu numere LT in Republica MD, masina se afla in tara un an. A auzit ca nu e voie sa mearga cu ea, ca ii vor lua masina. Cum se poate de rezolvat aceasta problema? E posibil ca masina sa aiba voie sa mearga prin MD, daca prietena are doar permis moldovenesc, dar masina e cu nr. LT. Ea plateste toate actele la timp.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
nu e vorba de efectuarea de plăți, ci de condițiile de aflare a bunurilor pe teritoriul RM, fiind înregistrate în altă țară, vedeți art. art.1841 alin.(1) lit. c) Cod Vamal și art. 10 alin. (3) Legii nr. 1569 din 20.12.2002 privind modul de introducere și scoatere a bunurilor de pe... mai detaliat teritoriul RM de către persoanele fizice.
plata venietei este plata pentru folosirea drumurilor RM și nu permite aflare pe teritoriu a auto.

06 august 2019