Masina cu numere RO

26 june 2018 217

Salutare. Detin green card si permis din SUA. Pot sa procur masina din Romania si sa circul cu ea prin Republica Moldova, neavand nici cetatanie si nici permis romanesc?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,
Actele ce ai menționat, nu au nici o relevanță speței, sigur este posibil de a procura un automobil din orice țară, pentru acest fapt nu este nevoie să ai permis, sau cetățenie a acestei țări, totodată ai și posibilitatea de a circula liber pe teritoriul Moldovei, cu respectarea termenului de... mai detaliat ședere a automobilelor înmatriculate peste hotarele țării.
Problema e că, mașina nu v-a putea rămîne cu nr Romînești, deoarece nu ești cetățean al acestui stat, în acest caz poți să circuli doar deținînd o procură sau contract de comodat, astfel nu vei fi înregistrat ca proprietar.

29 june 2018