Masina cu numere romanesti

18 april 2019 356

Buna! Imi spuneți, va rog, dacă e posibila procurarea unui autoturism cu numere romanesti de la o persoana care a adus-o pe teritoriul MD, acesta facand intrarea in MD pe el? Acesta deține doar actele pe masina, fără careva contract de vanzare-cumpărare sau procura, deci doar intrarea in țara făcută pe el! Dacă procur acum masina de la domnul in cauza eu voi putea circula cu masina data? Pot intra si iesi din țara? Si dacă intru in MD masina deja va fi scrisă după mine? Menționez ca am buletin RO, permis MD!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
Auto cu numere straine, declarate la serviciul vamal dupa o anumită persoană, sunt interzis de a fi vindute, închiriate, dezmembrate pe teritoriul RM, excepție face doar cazul existenței acordului serviciului vamal.
Dacă doriți, actualul proprietar urmeaza sa scoata auto peste hotar, iar intrarea in țara sa fie făcută de dumneavoastră.
Totuși... mai detaliat in contextul actelor deținute, adică lipsa permis RO, nu transcris in baza celui MD, auto va putea afla pe teritoriu RM pe o perioada de 180 zile in decursul la 12 luni.

21 april 2019