Masina cu numere straine

12 june 2019 435

Salut! Poate sa ma ajute cineva? Vreau sa aduc o masina din Bulgaria si sa o tin aici un an. E posibil? Am permis irlandez. Si daca o scot peste 180 zile si iarasi intru in tara, pot sa o tin?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Dreptul de aflare pe teritoriul ţării noastre pe un termen mai mare de 180 de zile îl vor avea doar autovehiculele introduse de către persoanele fizice domiciliate în străinătate şi care deţin permis de conducere în ţara în care îşi au domiciliul, în condiţia achitării vinietei de 180 de euro,... mai detaliat pentru fiecare perioadă consecutivă de 180 de zile de aflare a autovehiculului pe teritoriul ţării noastre.

Respectiv, în situația dvs, dacă nu sunteți cet. străin puteți să vă aflați o perioada de 180 de zile în intervalul de 12 luni consecutive, adică dacă o scoateți din țară înapoi nu veți putea reveni dat fiind fapătul că pe parcursul anului calendaristic dvs deja cu autovehicolul dat vați aflat 180 de zile.

13 june 2019